kolmapäev, 25. oktoober 2017

2017. aasta suvise kalapüügihooaja kokkuvõte

Väljas ulub marutuul  ning loetud tundide pärast peaks saabuma kohale selle sügise esimene lumetorm. Paras aeg teha kokkuvõte lõppenud või siis kohe-kohe lõppemas suvisest kalapüügi hooajast.

2017. aasta käsiõngega püügi hooaeg sai avatud 9. aprillil Haapsalu promenaadil, kus oli käimas iga-aastane "laulupidu" - särje ja nuru püük. Sain minagi sealt oma esimesed kalakesed kätte - 6 nurgu ja ühe särje. Järgmisel päeval käisin ka ning siis sain parema võtu peale - 70 minutiga 10 särge ja 12 nurgu.
Haapsalu promenaad. Särg 200g.
Spinningupüügi hooaeg sai avatud 13. mail Elva jõel. Käisin oma väikese paadiga. Kala võtuga olid lood suht kesised - saagiks mõned väikesed haugipulgad, kes tagasi läksid ning üks mõõdus haug (nõks alla kilo), mille koju viisin.
Väike haug Elva jõest
20. mail oli hommiku poole ilus vaikne ilm ning läksin Peipsile vooblerit vedama. Sai seal eelmise aasta magusamad kohad läbi trollitud, kuid ei ühtegi võttu. Tõenäoliselt liiga vara veel. Lõuna paiku hakkas vaikselt tuult ülesse kruttima ning nii ma püügi ilma ühtegi kala saamata lõpetasin.
Peipsi järvel nullitamas
10. juunil oli ilm sobilik, et uuesti Peipsil õnne proovida. Sellel korral oli ka kalaõnne. Samuti oli see esimene kord kui sai uue paadiga järvele mindud ning lisaks ka uut kajaloodi katsetatud.
Progress 3M, Suzuki 15hj
Lowrance Hook5
Tulemus oli igatahes üle ootuste hea, kuna saime kala nii voobleri, kummikalarea kui ka ussiõngedega. Kala leidsime ülesse 089VOB punkti ümbrusest. Kokku saime kahe peale 112 ahvenat - 19,1kg. Voobleriga sain päeva suurima 575g. Hästi toimis sellel päeval Rapala JSR-7 P värvides lant.
Püügipäev sai kokku võetud ka videopildis:
10.06.2017 kogusaak 112tk 19,1kg
16.06.2017 - kohapüügi avalöök Suur-Emajõel. Püügikaaslasteks traditsiooniliselt Kaido ja ka isa. Jõe äärde jõudsime täpselt samal ajal nagu eelmine aasta, kuid pilt oli hoopis teine. Olime juba täiesti hiljaks jäänud kuna jõgi oli paate täis ning aktiivne püük käis juba mõnda aega. Õnneks mahtusime ühele oma teada olevale heale paigale ikka püüdma (GPS Koha-2) ning kaua ei läinud vaja oodata, kui Kaido sai esimese mõõdus koha paati. Tundus olevat hea võtu päev kuna ümberringi teistes paatides oli kahvaga vehkimist omajagu. Meil siis lõpptulemuseks 10 koha (minul 4, isal 3 ja Kaidol ka 3). Lisaks käis paadis isal 3 haugi ja minul üks haug, üks nurg ja üks alamõõduline koha. Võtteid ja äraminekuid oli veel, mis paadini ei jõudnud.
1275g L=51cm. Wake 4.5" Motor Oil 25g jigipeaga
 Püügipäeva kokkuvõttev video:

18.06.2017 käisin Mariiga ka õhtu poole jõe peal koha püüdmas, kuid tulemuseks ainult üks võte, mis otsas ära pudenes.

23.06.2017 uuesti hommikul Emajõe peal koha taga ajamas. Seekord koos Tarvoga. Tulemuseks Tarvol 1625g ja minul 1205g koha. Toimisid ikkagi oma vanad püügikohad. Proovisime ka mujalt, kuid sealt paar togimist ainult saime.
1205g L=50cm. Wake 4.5" Brown Perch 20g jigipeaga
Püügipäeva kokkuvõttev video:

24.06.2017 oli ilm soosiv (tuult ei olnud) ning sai kohe mindud Peipsile ahvenaid taga ajama.
Alustasime eelmise korra põhikalad toonud piirkonnast, kuid seal kala suurus üpris kesine oli. Käisime ka kõrgemalt otsimas, kuid tulemusteta. Peale lõunat siirdusime rohkem poi poole ja sealt saime voobleriga kala võtma. Õhtuks oli 12,5kg ahvenaid kolme peale olemas (isa ja Ants olid kaaslasteks). Toimis täna samuti Rapala JSR P värvikoodiga lant kõige paremini. Kummikalareaga ka vahepeal proovisime ning mul õnnestus üks ilus duubel välja tõmmata (645g + ~300g).
Valik püügipäevast. Plotteril märgitud punktid kus kala otsa tuli.
Suitsuahven otse ahjust viib keele alla
2. juulil käisin tõenäoliselt suvise perioodi viimast koha jigipüüki Emajõel tegemas. Püük oli selles mõttes edukas, et vähemalt ühe mõõdus kala saime koju viia (isa sai ühe 1,295kg). Ise ma suurt kala kätte ei saanud. Seekord piirdusin väiksematega, kuigi kaks neist olid suht napilt alla mõõdu (L=45cm ja L=43cm) ning läksid tagasi Emajõe vetevoogudesse.
Isa püütud 1,295Kg L=51cm. Wake 4.5" Motor Oil 25g jigipeaga
Püügivideo ka:

8. juulil käisin Peipsil isaga ja eriline võtupäev ei olnud. Kahepeale saime 24 ahvenat - 5,4kg. Suurimaks sellel päeval oli mul 470g ahven, mis tuli JSR-7 P vobleriga.
22. juulil käisin Mariiga ning sellel päeval samuti saime 24 ahvenat. Kaalu oli aga rohkem - 6,5kg ning 10 suurimat andis kokku 4kg. Suurimad mul 655g (JSR-7 P) ja 610g (JSR-7 P) ja Mariil 540g (ZipBaits_B-Switcher_4.0_070). Suuremad hakkasid otsa "kolli" koha peal.
22.07.2017. 24 ahvenat 5,4kg
25. juulil jälle Peipsil ning siis isaga kahepeale 16,1kg ahvenaid (57tk). Suurima 835g tabasin Rapala Scatter Rap Tail Danceriga (P värvitoonides). Püüdsime terve aja "kolli" koha peal. Õhtuks läks kirdetuul suuremaks ning laine oli juba päris kole. Andis Varnjasse maha sõita kuna olime ikka päris kaugel.
25.07.2017. 57 tk 16,1kg
Ilmad olid nüüd siin suhteliselt heitlikud ja tuulised, kuid samal ajal mul puhkus. Kasutasin seda aega Keeril latika ja linaski püüdmiseks. Käisin kahel päeval (1. ja 2. augustil) järjest kolmel korral püüdmas, kuid loodetud saak jäi saamata. Tulemuseks esimesel päeval 3 üle kilo latikat. Väikest särge ja roosärge tuli ikka ohtralt maisiga. Tegevust oli kogu aeg. Suurele kalale aga ei saanud pihta. Äkki jõuan see aasta veel mõnel päeval korgiõngega sinna proovima.
Latikas 1kg
Keeril võib tabada ka päris ilusaid roosärgesid.
Siis kui Päike on loojunud
8. augustil oli ilm üle tüki aja jälle sobilik Peipsile minekuks. Alguses käisime tiiru Meerapalu ja Piirissaare pool, kuid ei olnud seal midagi erilist toimumas. Mõni kala ainult vedamisega. Siis 11 paiku jäi laine väiksemaks ja liikusime "kolli" koha peale püüdma (gps punkt 111 ja 139).
Seal kohe sain omale võrguräbala otsa, mille kättesaamiseks läks omajagu aega. Peale seda kohe voobleri otsa üks ahven ning sai pandud ankrusse ning hakkasime püüdma Peipsi rakendusega. Hakkas kohe tasapisi tulema ning niimoodi kuni õhtuni tilkus vahelduva eduga.
Püüdsime niikaua kuni külmakast ääreni täis ning lisaks veel ka sumba sisse. Kalad nagu ikka olid suured. Kokku viisime koju 116 ahvenat (30,56kg). Keskmine kaal 265g.
Siin külmakastis on ~25kg ahvenaid
11. augustil oli Peipsil mõnus vaikne ja suvine ilm. Varnjast sai seekord peale mindud koos Renega. Isa tuli ema ja õega teise paadiga ka mõni aeg hiljem järvele. Püüdsime "kolli" koha peal (gps 111) ning peale lõunat liikusime ~2,8km põhja poole kus suur punt rahvast püüdis. Seal ka sügava peal üks kivine koht oli.
Enamus aega sai püütud Peipsi rakendusega. Täna sellist aktiivset võttu ei olnud. Tilkus vahelduva eduga, aga kala suurus oli jälle väga hea. Enamasti tuli ikka selliseid 300-500g kalu.
Mingi aeg vajus võtt ikka suht nadiks ning liikusime siis sinna teise punkti kus hakkas kala natuke paremini tilkuma. Suurus oli seal samuti korralik. Teised paatkonnad (oli paras laulupidu) seal ka noppisid vahelduva eduga ahvenaid. Ise sain sealt ikka päris mitmeid 500+g ahvenaid.
Suurim tuli kummikalarida järgi vedades (705g). Lõpetasime püügi kuskil 18 paiku. Kokku oli mul kala 8kg kandis. Isaga kokku oli meil 19,1kg. Rene sai 20 ahvenat 5,9kg. Suurim oli tal 580g.
õde uhkustamas kalasaagiga
20. augustil järjekordne Peipsil käik Varnjast. Sellel korral oli selline huvitav päev, et enamus kala saime kummikalarida järgi vedades. Vooblerit ei proovinudki ja koha peal loopides ei saanud ka kuidagi kala järjest tulema. Vedades oli aga kogu aeg tegevust. Püüdsime "kolli" kohast (gps 111) ~2,8km põhja poole punktis (gps 024). Päeva tegi erakordseks see, et isa sai kummikalareaga 2kg lutsu. Ahvenat kogunes kahe peale 22kg. 500+g ahvenaid oli nagu ikka omajagu.

3. septembril käisin isa ja Tarvoga ning tema paadiga Emajõel koha püüdmas. Peale läksime 10 paiku Luunjast ning püüdsime kuskil 16ni. Proovisime erinevatest piirkondadest ja liikusime kuni oma põhiliste kohapüügikohtadeni välja, kuid koha me ei näinud. Mina siiski sain jigiga kätte ühe 1,3kg latika ja 1kg haugi. Teistel oli 0.
Veetemperatuur  oli 15,5-16 kraadi. Väidetavalt peaks olema vesi 12-13 kraadi, siis pidi koha hakkama sügisel paremini võtma.
17. septembril sai käidud üle pika aja jälle Peipsil. Vahepeal oli muud tegemist ja ilmad polnud ka soosivad. Seetõttu see vahe eelmise käimisega nii pikale venis. Saagist aga niipalju, et väga polegi midagi rääkida. Käisin sellel korral naisega ning kahepeale saime 44 ahvenat 6,8kg. Ühtegi pätsi ei saanud. Pigem kimbutasid väikesed, mida sai omajagu tagasi loobitud. Sai proovitud päris paljudest piirkondadest, kuid see "õige" koht jäi sellel päeval leidmata.
24. septembri pühapäev sai järjekordselt veedetud Peipsi järvel. Sellel korral kaaslasteks isa ja töökaaslane Rait. Kell 7 jõudsime Varnjasse. Hommik oli tuuline ning järvel korralik laine, kuid ei midagi hullu. Paar nädalat oli vihma kõvasti sadanud ning võrreldes kuu aja taguse ajaga on veetase tõusnud 40cm. Kanalist välja minekul pole mingit probleemi.
Liikusime vaikselt (10-15km/h) vastu lainet Meerapalu suunas, et ennast märjaks ei pritsiks. Voblerid panime järgi jooksma praaga poi kandis. Tükk aega oli vaikus kuni lõpuks sai Rait  JSR-7 PDS landi otsa ühe ilusa ahvena (550g). Jätkasime liikumist Meerapalu suunas. Selles vahes paar kala veel saime, kuid ei midagi erilist.
Viimaks jõudsime piirkonda kus sisetunne ütles, et siit me midagi saama hakkame ning kaua ei läinud kui esimesed triibulised paadis olid. Ühel hetkel isa hõiskas, et nüüd on koll otsas. Natuke aega hiljem oli 1075g ahven paadis (tuli JSR-7 BCW voobleri otsa). Tasapisi tilkus sealt veel ning suutsime ühe punkti ära fokuseerida (gps 028) kuhu panime paadi ankrusse. Sealt saime ka reaga loopides mõnda aega ilusaid kalu kuid üsna kiirelt rahunes maha ja tiirutasime piirkonnas lante ja rida vedades veel ringi. Rait uuendas veel oma rekordit - saades 660g ahvena. Peale lõunat oli tuul juba täitsa vaibunud ning järgi ainult väike lainevirvendus. Päike lõõmas terve päev. Otsustasime oma selle suve põhipunktis"kolli" koha peal ka ära käia ning seal saime kohe parve peale kuid kala oli väike (fileekas). Väga motivatsiooni ei olnud neid püüda ning liikusime mingil hetkel uuesti hommikuse kohe peale, kuid seal oli täiesti vaikus. Vaikselt vedasime vooblerit Varnja poole väikeste sõiduvahedega. Proovisime ka hommikul esimese suurema ahvena toodud punkti (gps 029) ning sealt saime järjest uuesti kala tulema - loodki näitas seal kala. Kuid lõbu kestis ~10 minutit kui võtt rauges. Nii oligi kell juba pool 6 ja panime õnged kokku ja suundusime sadamasse.
Kokku saime isaga 87 ahvenat (75 väiksemat - 9,35kg ja 12 suuremat 6,15kg). Minu suurimad olid sellel korral 550g ja 525g. Isal oli neid 500+ suuri ikka mitmeid lisaks sellele 1075g-sele. Üks silma järgi 700-800g läks tal paadi juures otsast ära ka veel enne kahva. Rait sai 16 ahvenat 3+kg. Kalda peal, kuuldes teiste muljeid väga kehvadest saakidest, oli endal hea meel, et sellise tagasihoidliku saagi saime.
Isa poseerimas oma elu nr 2 ahvenaga.
NB! Rekordahvena 1110g püüdis ta täpselt samal päeval aasta tagasi ~500m sellest asukohast.

12 ahvenat kokku 6,15kg.
24.09.2017 kalasaak. Isaga kahepeale 87 ahvenat 15,5kg
26. septembril käisin üksi Peipsil. Midagi head ei toimunud. Laine oli ka päris häiriv ning ahvenaga olid lood kehvad. Boonuseks olid mõned latikad, mis rea otsa jäid. Järgmisel päeval läksin isaga uuesti ning siis sama teema. Ahvenad mõned üksikud kuid kohati viskas paadi alla selliseid latikaparvesid niiet kajaloodi pilt musatas. Nii sai sealt neid mõned välja püütud. Kusjuures huvitav tähelepanek, et mitmetel kordadel kui on olnud latikaparv all, siis on trehvanud nende vahel kummireaga päris korralikke isendeid ahvenaid.
Kehv ahvenapäev saab mõnikord päästetud paari latikaga
Vahepeal olid ilmad kurjad ja endal muud tegemised ees, seetõttu sai peaaegu kuu järvelt eemal oldud.
21. oktoobril saabus see päev koos miinuskraadidega (-4 autos hommikul) kui sai tee järvele jälle ette võetud. Ilm oli karge aga selge ja vaikne ning järvel üsna mõnus toimetada. Selga olin ka ajanud muidugi talvekombe. Alustasime püüki 8 ajal ja proovisime oma vanadest kohtadest kus sellel aastal olime kala saanud. Mõne üksiku erandiga (voobleriga üks 760g ahven), oli seis suht kesine. Läksime uusi jahimaid avastama ja jägisime loodi kus midagi huvitavat võiks näidata. Mingil hetkel tekkis sisimas tunne ühe eelmise aasta punkti gepsus nähes ja sai suund sinna võetud. Punkti lähedal viskas loodi ekraani suuri kalaparvesid täis (ülakihtides nn. söödakalaparved). Liikusin oma punkti juurde kus teadsin, et seal on üks väiksem kivivare ala. Esimene triiv ja hakkas sikuga vaikselt kala tulema. Ühel hetkel jäi maakera korraga otsa - tegu oli hoopis 770g ahvenaga. Polegi varem tinasikuska rakendusega sellist ahvenat olnud au välja lapata. Vägev tunne. Nii püükjätkus ja edasine tegevus vaadatav juba ka videopildis:
Kokku saime 74 ahvenat 18,3kg. Mõned üksikud nendest olid voobleri või kummikalareaga. Ülejäänud kõik tinasikuska rakendusega. Polnud aastaid sellega Peipsil kala püüdnud nii edukalt. Aastaid tagasi sai Omedu kandis nii ainult põhiliselt püütudki, kuid seal oli kala suurus enamasti oluliselt nadim ning sellistest pätsidest ei osanud unistadagi.
Sellel päeval saadud ahvenate fileerimisest sai ka väike videojupp ülesse võetud:

Valik pilte 21. oktoobrist:
770g ahven tinasikuskaga


Päeva üllatajaks luts 955g
Valik suuremaid
24. oktoobril sai tee jälle Peipsile ette võetud kuna eelnev kord osutus nii edukaks. Ütlen kohe ette ära, et oleks pidanud parem minemata jätma. Hommik oli sama karge kui eelmisel korral ja tuultki praktiliselt polnud hommikul. Nii kui aga paadiga järvele sõitma hakkasime tuli ei tea kustkohast tuul ja lõi silmapilkselt laine üles, mis pärssis paadiga normaalselt liiklemist ja puhus pikapeale keresse külmatunde sisse. Suundusime kohe eelmise korra kohtade peale kus me enamus saagi saime. Tegime mitmeid triive üle piirkonna, kuid täiesti null. Sai veel eelmisel päeval sikuskaõnge rakendust tuunitud ja uus jõhv peale pandud jne. Lootused olid hirmkõvad. Seda suurem oli see pettumus, kui selgus et täna kala ei saanud.
Tinasikuska õng oma rakendusega
Suundusime oma otsingutega kuni Piirissaare külje alla välja kuid tulemusteta. Tagasiteel Varnja poole ühes vanas heas varasemalt kala toonud piirkonnas sain lutirida vedades ühe ilusa 675g ahvena. See ainukeseks jäigi.Minu 2017. aasta Peipsi järve "paadihooaja" viimane ahven

 KOKKUVÕTTEKS:

Suvise püügihooaja kalalkäigud:
- 2 korda Haapsalu promenaadil
- 1 kord Elva jõel
- 5 korda Emajõel
- 2 korda Keeril
- 15 korda Peipsil
Kokku 25 korda.

PS! Väike paat on mul veel Keeri järve äärest ära toomata seega võib siia lisanduda mõni Keeril kalal käik juurde kui just ilmad päris talveusku ära ei pööra.

Fakt:
Kui kõik Peipsil käigud kokku võtta, siis tuli minu poolt sellel aastal välja püütud ahvena kogusaak ~93kg.

Rekordite tabel:
Isiklik rekordite tabel sai ka sellel aastal päris palju täiendusi. Samas midagi erakordset ei õnnestunud sellel aastal tabada. Latikate edetabelis sai küll edetabeli esiots uuendatud, kuid see juhuslik ahvenapüügi käigus isendite tabamine pole päris see.
Vt. Minu rekordkalad

Aasta pluss
Kaks kõige eredamad hetked hooajal olid vast kohapüügi hooaja avalöök Emajõel ja tinasikuskaga hea kalasaak sügisesel Peipsil.

Aasta miinus
Haugiga oli see aasta täitsa ikaldus. Tabelisse ei saanud ühtegi kirjet juurde. Selliseid kiloseid purakaid ikka tuli, kuid suuremaid mitte ühtegi. Muidugi ega ma teda spetsiaalselt püüdmas ei käinud ka. Pigem ahvena või koha kaaspüügi käigus. Linaski ja latikapüük ka ebaõnnestus Keeri järvel.


Eelmiste aastate kokkuvõtted:
2016-17 aasta talve jääpüügi hooaja kokkuvõte
2016. aasta kalapüügihooaja kokkuvõte
2015. aasta kalapüügihooaja kokkuvõte
2014. aasta suvise kalapüügihooaja kokkuvõte
2013-2014. aasta talvehooaja kokkuvõte
2012. aasta suvised kalalkäigud
2011. aasta suvise kalapüügihooaja kokkuvõte

Kommentaare ei ole: